Mesto Veľký Meder a jeho turistické lákadlá...

Drobné, no známe mesto Veľký Meder, sa nachádza na juhozápade Slovenska a jeho približne 9000 obyvateľov pravidelne dopĺňajú turisti. Cesta do tohto mesta sa oplatí celoročne, hlavným lákadlom oblasti je totiž termálne kúpalisko s najteplejším prameňom v krajine. Mesto sa nachádza kúsok od maďarských hraníc a od Bratislavy je vzdialené cca 65 km.

Kúsok z histórie...

Mesto Veľký Meder má dlhú históriu, no presný dátum jeho vzniku nie je známy. Prvá písomná zmienka pochádza z roku 1268, mesto sa vtedy volalo VILLA MEGER. Predpokladá sa, že oblasť mesta bola osídlená už od doby bronzovej.

V modernejších dejinách poznačili históriu mesta najmä turecké vpády či veľký požiar z roku 1702, ktorý zničil takmer celé mesto, radnicu i množstvo cenných dokumentov.

Oblasť trpela aj oboma svetovými vojnami, ktoré dnes pripomínajú pamätníky padlým hrdinom.

Od roku 1974 mesto charakterizujú obľúbené termálne pramene a rozvíjajúci sa cestovný ruch.

Kultúra, pamiatky a okolie

Veľký Meder ponúka dostatočné kultúrne a športové vyžitie naozaj pre všetkých. Centrum mesta ponúka hneď niekoľko zaujímavých pamätihodností. Turisti tu nájdu historický rímskokatolícky kostol z roku 1900, pamätníky obetiam I. a II. svetovej vojny, vojnový srbský cintorín či sochu maďarského hudobného skladateľa Bélu Bartóka. Za zmienku určite stojí aj socha kráľa Mateja Korvína a jeho dub známy z legendy.

Ak vás láka skôr príroda, prídete si na svoje v okolí mesta. Príjemné počasie na Žitnom ostrove poskytuje ideálne podmienky na pešiu turistiku, cyklotúry či objavovanie miestnych prírodných rezervácií a prírodných vodných plôch.

Podmania si vás národné prírodné rezervácie Klátovské rameno a Čičovské mŕtve rameno, romantikov zasa zláka jazda na koni. Pre turistov na dvoch kolesách je k dispozícii neďaleká cyklistická trasa Dunaj, ktorá sa sem tiahne až z Nemecka a je jednou z najznámejších v Európe. Ďalšie informácie o atrakciách v okolí nájdete v sekcii Kam v okolí.

Termálne kúpalisko

Veľký Meder je najmä kúpeľné mesto a jeho najväčšou dominantou je teda pochopiteľne termálne kúpalisko pod názvom THERMAL CORVINUS VEĽKÝ MEDER. 80-hektárový areál je otvorený celoročne a turistov láka na desiatky najrozličnejších atrakcií. K dispozícii je 9 bazénov, 5 toboganov, ihriská, lezecká dráha Tarzánia, sauny, masáže či reštauračné a ubytovacie služby. Podrobnejšie informácie nájdete v sekcii Termálne kúpalisko.